Vrtilna količina II

Iz Kvantna mehanika I 2007 - 2008

(Primerjava redakcij)
Skoči na: navigacija, iskanje
Redakcija: 11:42, 17 april 2008 (spremeni)
Asistent (Pogovor | prispevki)

← Pojdi na prejšnje urejanje
Trenutna redakcija (15:15, 6 maj 2008) (spremeni) (undo)
Asistent (Pogovor | prispevki)

 
Vrstica 4: Vrstica 4:
*Delec z vrtilno količino l = 1, ki se giblje v krogelno simetričnem potencialu, je v stanju m = 1. Ob t = 0 vklopimo homogeno magnetno polje v ravnini xz pod kotom <math>\varphi</math> glede na os z. Ob času <math>\pi/\omega_L</math> (<math>\omega_L</math> je Larmorjeva frekvenca) izmerimo projekcijo vrtilne količine delca na os z. Kolikšna je pričakovana vrednost meritve? S kolikšno verjetnostjo dobimo katerega od možnih rezultatov meritve? *Delec z vrtilno količino l = 1, ki se giblje v krogelno simetričnem potencialu, je v stanju m = 1. Ob t = 0 vklopimo homogeno magnetno polje v ravnini xz pod kotom <math>\varphi</math> glede na os z. Ob času <math>\pi/\omega_L</math> (<math>\omega_L</math> je Larmorjeva frekvenca) izmerimo projekcijo vrtilne količine delca na os z. Kolikšna je pričakovana vrednost meritve? S kolikšno verjetnostjo dobimo katerega od možnih rezultatov meritve?
-== Rešitev ==+== [[Media:Podergajs.pdf|Rešitev]] ==

Trenutna redakcija

[spremeni] Naloga

  • Zapiši operator, ki transformira valovno funkcijo v podprostoru l = 1 iz baze lastnih funkcij operatorja Lz v bazo lastnih funkcij operatorja L^\prime_z, kjer je kot med osema z in z^\prime enak \varphi.
  • Delec z vrtilno količino l = 1, ki se giblje v krogelno simetričnem potencialu, je v stanju m = 1. Ob t = 0 vklopimo homogeno magnetno polje v ravnini xz pod kotom \varphi glede na os z. Ob času π / ωL (ωL je Larmorjeva frekvenca) izmerimo projekcijo vrtilne količine delca na os z. Kolikšna je pričakovana vrednost meritve? S kolikšno verjetnostjo dobimo katerega od možnih rezultatov meritve?

[spremeni] Rešitev