Heisenbergov princip nedoločenosti II in komutatorske identitete
Iz Kvantna Mehanika I 2006 - 2007
Naloga
- S pomočjo principa nedoločenosti za lego in gibalno količino oceni energijo osnovnega stanja harmonskega oscilatorja ().
- Dokaži naslednje komutatorske identitete:
- Dokaži, da velja [A,Bn] = nBn − 1[A,B], če operatorja A in B zadoščata pogoju [[A,B],B] = 0. Uporabi rezultat za izračun komutatorja [A,f(B)]. Predpostavi, da se funkcija f da razviti v Taylorjevo vrsto.
- Pokaži, da velja , če [A,B] komutira z operatorjema A in B.
- Dokaži Baker-Hausdorffovo identiteto: .
Rešitev
1. Energija osnovnega stanja harmonskega oscilatorja seveda ni enaka nič (kot bi to morda intuitivno pričakovali), saj bi s tem kršili Heisenbergov princip nedoločenosti, ki pravi, da delca ne moremo fiksirati točno na sredino potenciala in ga pustiti tam mirovati.
Da bi izračunali, kolikšna je minimalna dovoljena energija , da še ne kršimo Heisenbergovega principa nedoločenosti, moramo najprej izpisati operator polne energije harmonskega oscilatorja:
Ker je potencial simetričen okrog x = 0, je pričakovana vrednost koordinate x:
Iz tega sledi, da je tudi pričakovana vrednost gibalne količine
Sedaj se spomnimo zvez oziroma , iz katerih zaradi zgornjih pričakovanih vrednosti sledi:
lahko sedaj zapišemo kot
Ob upoštevanju Heisenbergovega principa nedoločenosti pa sledi
Ker iščemo minimum energije, moramo torej odvod po izenačiti z 0:
kjer indeks min označuje minimalno nedoločenost lege.
Iz prejšnje enačbe dobimo , torej mora biti energija osnovnega stanja
V zadnjem členu prepoznamo še frekvenco harmonskega oscilatorja in končni rezultat za minimalno energijo osnovnega stanja harmonskega oscilatorja je
2. Dokazati hočemo, da velja , če operatorja A in B zadoščata pogoju . Dokaza se lotimo s principom popolne indukcije. Najprej preverimo, če izraz velja za n=1, potem pa predpostavimo, da velja za n-1 in iz tega pokažemo, da velja tudi za n:
Najprej smo uporabili lastnost komutatorja ,potem smo uporabili trditev , ki jo dokazujemo, nazadnje pa smo uporabili še pogoj, da je oz. da operator B komutira s komutatorjem [A,B].